Posted on

Integracja na strzelnicy czy może po pas w błocie?

paintball team Warszawa

W 2012 roku film Wyjazd integracyjny zdobył złotą malinę za najgorszą produkcję roku. Nie oznacza to jednak, że tego typu imprezy muszą być porażką. W Polsce jest obecnie mnóstwo firm specjalizujących się w profesjonalnej obsłudze imprez firmowych… taka forma rozrywki jest idealna do budowy zespołu. Relaks połączony z team buildingiem jest najczęściej wybieraną formą przez korporacje i duże firmy. Gra zespołowa pozwala kadrze zarządzającej przetestować na ile wytrzymałe psychicznie są pewne osoby oraz poznać mocne i słabe strony pracowników. Rotacja osób podczas gry daje możliwość przetestowania zróżnicowanych zestawów osobowych, dzięki czemu kadry z zarządem mają materiały do przemyśleń.

Jeśli widzimy, że osoba nadpobudliwa i będąca duszą towarzystwa przez cały czas dominuje zespół, ale nic pozytywnego z tego dla zespołu oprócz śmiechu nie wynika. To podczas gier zespołowych w ramach zabawy można zgasić taką osobę przesuwając do słabego zespołu albo na tyły i próbować celowo przetestować nowe relacje pomiędzy członkami grupy. Czasami takie eksperymenty dają niespodziewane efekty. Najbardziej szary pracownik okazuje się doskonałym liderem.

Team building metodą na poprawę skuteczności

Brak zaufania obserwowany podczas jazdy offroad i wypychaniu samochodu z błota to także sygnał, że w codziennej pracy taka konfiguracja osobowa nie sprawdzi się. Często jednak tego typu skrajne wnioski są wyjątkiem i zazwyczaj zespoły poddadwane katorżniczej zabawie doskonale współpracują i komunikują się zdobywając drobne upominki. Nawet najbardziej udany wyjazd firmowy może stać się przyczyną poprawy skuteczności poprzez np. motywację albo takie rozegranie gry, dzięki czemu zmotywujemy grupę i pozwolimy dzięki zapoznaniu zdobyć zaufanie.

Pamiętajmy, ze oprócz budowania zespołu ludzi, którzy nie zawsze dobrze się znają generujemy sytuacje podczas których trzeba szybko rozwiązać problemy jako zespół. Dynamika zabawy sprawia, że efektywność jest znacznie lepsza niż w surowych biurowych pejzażach. Gry możemy także wykorzystać do rozładowania istniejących konfliktów i problemów, których normalnie nie da się rozwiązać w pracy.

Naukowcy o team buildingu

Według badań naukowców podczas wyjazdów firmowych typu team building pracodawcy najczęściej starają się osiągać następujące cele:

  • integracja pracowników w grupie ale od strony czysto pozazawodowej 65%
  • generowanie postaw integrujących grupę i pro-zespołowych 54%
  • kształtowanie umiejętności odpowiedniej komunikacji, a co za tym idzie współpracy w grupie 43%
  • rozwiązywanie konfliktów grupowych pomiędzy jednostkami 21%
  • budowanie od podstaw nowego zespołu 16%
  • budowanie grupy wielokulturowej (np. Hindusi z Polakami)  11%

W Centrum Rozrywki Mainevent nasi klienci mają szanse realizować każdy scenariusz aktywizujący pracowników i nawiązujący do najlepszych tradycji team buildingu! Wszystko to dostępne na wyciągnięcie ręki tuż pod Warszawą, co jest dodatkowym atutem. Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania odnośnie naszej oferty, zapraszamy do kontaktu z biurem handlowym.